Primăria Călinești

PRIMĂRIA CĂLINEȘTI

Județul Argeș

“Uspenia” sau “Sfânta Maria Mare”

16/08/2021

Dragi membri ai comunității noastre, în fiecare an pe 15 august, Biserica Ortodoxă prăznuiește “Adormirea Maicii Domnului”, sărbătoare cunoscută în popor sub denumirea de Uspenia sau Sfânta Maria Mare.

Această sărbătoare comemorează moartea, învierea și slăvirea Maicii Mântuitorului. Sărbătoarea mărturiseste că Maica Domnului “a fost luată” de Dumnezeu în Împărația cerească al lui Hristos, în deplinătatea vieții ei sufletești și trupești.

Cu acest prilej, părintele Cătălin Vilnoiu, de la Biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului, din  Gorganu, a invitat și reprezentanți ai primăriei, la slujbă luând parte, cosiliera primarului, Oana Coman.

Last modified: 16/08/2021

Comments are closed.

Translate »