Primăria Călinești

PRIMĂRIA CĂLINEȘTI

Județul Argeș

Duminica la masă cu cetățenii ucrainenii!

13/03/2022

La două săptămâni de la invazia Ucrainei de către forțele armate rusești, Primăria Călinești, prin edilul comunei, Mihai Georgescu, a reușit să aducă în comuna noastră 3 femei împreună cu 4 copiii și un bărbat în vârstă de 72 ani, toți din orașul Odessa. Aceștia sunt găzduiți într-o casă, împreună, unde dispun de toate condițiile, beneficiind de control medical de specialitate, medicamente, haine, produse de igiena și tot ce au cerut, pentru bunul confort.
Imediat după debutul conflictului din țara vecină, tinerii PSD Călinești s-au mobilizat și au organizat colectă pentru strângerea de ajutorare, în același timp au ținut legătura cu o echipa de la Vama Siret, pentru a putea ajuta câți mai mulți oameni nevoiași.


,,Veștile invaziei ruse din Ucraina au avut un impact uriaș asupra noastră, asupra tuturor, de altfel. Conștientizăm cât de important e să ne mobilizăm rapid și să facem bine, asta am făcut împreună cu colegii mei, iar pe această cale vreau să le mulțumesc!
În următoarea perioadă o să demarăm încă o campanie umanitară, dar de această dată pentru cetățenii comunei noastre “
a declarat Mihai Georgescu​


Cu toții alături de Ucraina! Împreună Ajutăm!

Last modified: 13/03/2022

Comments are closed.

Translate »