24 februarie ziua lui Dragobete

24/02/2022

Astăzi, 24 februarie sărbătorim ziua lui Dragobete, zeul tinereții, al veseliei și al iubirii în mitologia românească coincide din punct de vedere al calendaristicii ortodoxe cu sărbătoarea Aflării Capului Sfântului Ioan Botezatorul.

Sărbătoarea are însă origini străvechi. Dragobete este un personaj preluat de la vechii daci si transformat ulterior într-un protector al tinerilor și patron al iubirii.
Sărbătoarea Dragobetelui are o simbolistică bogată și interesantă. Dragobetele ingemanează în esența sa atât începutul, cât și sfârșitul-începutul unui nou anotimp și al reînsuflețirii naturii.

,,Indiferent de vremuri, iubirea se exprima in mii de feluri, iar grija pentru cel de lângă tine este cea mai sublimă forma de a spune: te iubesc!’’ declară primarul MIHAI GEORGESCU

Last modified: 24/02/2022